Hur blir jag partner med WeWork?

Vårt mål är att hjälpa till att framhäva och stötta medlemmar som utgör vårt WeWork-community. Följande är en lista av partnerskap och möjligheter som finns tillgängliga för medlemmar.  

LIFESTYLE PERKS-SIDA

Lifestyle Perks-sidan har designats för att tillhandahålla förstklassiga globala, nationella och lokala tjänsteleverantörer. Därför har vi infört obligatoriska policyer för alla partners för att erbjuda betydelsefulla rabatter, med priser lägre än vanliga marknadspriser och en högre nivåer av ansträngning i förhållande till medlemsengagemang.Om du är intresserad av att bli en del av vår Lifestyle Perks-sida kan du ansöka om det. Vårt team för  Tjänster och Nya affärer kommer att gå igenom alla ansökningar och kontakta dig angående lämpliga intressen.

 

Tjänstbutik

Tjänstbutiken, helt och hållet designat för WeWork-medlemmar, är en alltiallo-butik för affärslösningar. Den förenklar processen av att upptäcka, betala för och hantera verktygen som används av medlemmarna varje dag. För att ge värde till vårt stora och varierande community har vi slagit oss samman med några av de bästa affärstjänsterna inom olika branscher för att erbjuda meningsfulla rabatter på produkter och ett nytt sätt för medlemmar att köpa dem.

På grund av de betydande resurserna som krävs för att ta in nya partners kommer WeWork Services-team att upprätta ett högst selektivt tillvägagångssätt för potentiella partners. Vi kommer att prioritera de mest relevanta tjänsterna för vårt community tillsammans med partners som är villiga och kapabla att integrera med vår Tjäntbutik API.

Alla förfrågningar filtreras via en individuell ansökan som finns här här. Meddela våra medlemmar att svarstiden kan vara upp till trettio (30) dagar på grund av det höga antalet förfrågningar efter lanseringen.

 

SOCIALA MEDIER (TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM)

Vi vill förstärka din goda nyheter! Om något fantastiskt händer, tala om det för oss så ska vi göra vårt bästa för att dela det via lämpliga kanaler. Exempel:
  • Företag- eller medlemsnyheter (e.g. viktiga milstolpar, finansieringsrunda, erkännande i pressen, pris, etc)
  • Foton på ditt WeWork-utrymme, din kontorsutsikt, dina evenemang, etc. 
  • Obs: se till att tagga oss på sociala medier så att vi kan gilla dina inlägg och följa dig! @wework #wework

Kontakta oss påsocial@wework.com.

 

Creator Magazine

Creator-magasinet handlar om att berätta WeWork-medlemmarnas historier, från enpersons-startups till större etablerade företag. Alla våra artiklar marknadsförs via vårt dagliga nyhetsbrev och på alla våra sociala mediekanaler. Har du en innovativ produkt eller tjänster, en fängslande historia och ett samarbete med andra medlemmar på gång? 

Kontakta creator@wework.com.

  

TV-SKÄRMAR 

För att din medlemsprofil ska kunna framhävas måste den fyllas i helt och hållet. Det inkluderar profilbild, biografi och minst 3 blå färdigheter/intresseetiketter.

För att din företagsprofil ska kunna framhävas måste den fyllas i helt och hållet. Det inkluderar profilbild, biografi och minst 3 blå färdighetstjänstetiketter. 

Profilerna som framhävs kommer att väljas slumpvist av vårt system och alla som uppfyller ovanstående minimikrav kan visas på tv-skärmarna i deras byggnad.

 

LOKALA EVENEMANG

WeWork står värd för evenemang dagligen på vårt växande antal platser. Våra evenemang är en viktig del av WeWork-upplevelsen. De är en möjlighet för dig att lära dig, samtala, nätverka, marknadsföra dina tjänster, fira, hämta inspiration och styrka inför utmaningarna som ligger framför dig. De gemensamma utrymmena i våra byggnader är vanligtvis tillgängliga endast för WeWork-medlemmar. Vare sig det handlar om sociala evenemang eller företagsfunktions- eller nätverksevenemang. Vi vill se till att alla evenemang gagnar WeWork-communityt på något sätt. Vanligtvis är de här evenemangen öppna och gratis för WeWork-medlemmar. 

Kontakta communityevent@wework.com.

  

Påfyllnadsbutik

Påfyllnadsbutiken blev till som ett sätt att tillhandahålla snacks och dryck på språng och för att skapa en plattform för våra medlemmar för att visa upp sina produkter. Tillverkar du högkvalitativ mat och dryck (inklusive kylda produkter) som är hälsomedvetna, prisvärda och lätta att ta med på språng? 

Kontakta hospitality@wework.com.

 

CORNER STORE

Corner Store blev till som ett sätt att tillhandahålla hushållsnödvändigheter, mat och dryck (inklusive frysta produkter) och städprodukter till WeLive-medlemmar. Säljer du högkvalitativa produkter som är hälsomedvetna, prisvärda, miljövänliga och lätta att ta med på språng?

Kontakta hospitality@wework.com.