WeWork mi-ar solicita informații personale sau financiare?

  • Pentru a proteja membrii noștri împotriva campaniilor de phishing și posibila divulgare a informațiilor confidențiale, WeWork interzice personalului să solicite membrilor informații personale sau financiare prin telefon sau e-mail. Phishing-ul este o formă de atac de inginerie socială care încearcă să obțină informații sensibile poziționându-se ca o entitate de încredere prin e-mail sau apel telefonic.
  • Pentru a ajuta la prevenirea expunerii membrilor noștri la aceste înșelăciuni, am compilat o listă de moduri prin care se poate identifica un e-mail sau un apel telefonic fals:
    • Un e-mail de phishing poate să conțină erori gramaticale, de scriere sau de punctuație. Comunicările externe WeWork trec prin protocoale stricte de asigurare a calității înainte de a fi livrate către membrii noștri. Așadar, erorile gramaticale, de scriere sau de punctuație sunt foarte puțin probabile într-un e-mail autorizat WeWork.
    • Un e-mail de phishing sau un apel telefonic de phishing poate include o solicitare urgentă pentru informații personale sau financiare. WeWork nu va solicita NICIODATĂ membrilor să își furnizeze numărul de securitate socială, parolele sau numărul de card de credit prin e-mail sau telefon.
    • Un e-mail de phishing le poate solicita membrilor noștri să facă clic pe un link încorporat. Ca măsură de precauție, membrii WeWork ar trebui să îți țină mouse-ul peste linkurile mascate pentru a dezvălui adresa web reală înainte de a face clic.